spot_img
Strona głównaGospodarkaBranże przyszłości - gdzie zacząć pracę w 2023r.?

Branże przyszłości – gdzie zacząć pracę w 2023r.?

Współcześnie młodzi ludzie, decydując się na wybór stanowiska pracy muszą spojrzeć w przyszłość, aby mieć pewność, że wybrana praca wciąż będzie potrzebna w kilkuletniej perspektywie. Dodatkowo pracodawcy wciąż organizują szkolenia dla osób już zatrudnionych, aby podnieść ich kwalifikacje technologiczne. Nowoczesne technologie są dostrzegalne niemal na każdym kroku, dlatego pewne jest, że do ich obsługi i tworzenia nowszych wersji będą potrzebni profesjonaliści. Oprócz branży IT bardzo popularna i podlegająca rozwojowi jest branża energii odnawialnej. 

Jakie zawody oferuje branża IT?

Już teraz widoczny jest trend, który pokazuje, że nowoczesne technologie wciąż podlegają rozwojowi i będzie tak przez najbliższe lata. Jest to związane z aktualną sytuacją na świecie. Z tego powodu pracownicy związani z ta branżą są poszukiwani przez pracodawców, którzy są gotowi organizować szkolenia, które zmniejszą braki w umiejętnościach i przygotują pracownika do pracy w przyszłości. Zakłada się, że do 2030 roku w branży tej najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą:
– UX designer, czyli osoba, która za pomocą przeprowadzonych badań poddaje analizie zachowania użytkowników, aby wnioski z badań wykorzystać przy projektowaniu optymalnych stron internetowych;
– analityk Big Data to osoba gromadząca i badająca informacje, aby zdobyta wiedza wspierała prowadzone projekty (aktualizowała lub dostosowała do potrzeb);
– product owner to osoba odpowiadająca za działanie aplikacji czy oprogramowania oraz za rozwój produktu;
– programista IT, czyli twórca nowych aplikacji, stron internetowych lub oprogramowania;
– analityk finansowy, który stosuje różnego rodzaju zaawansowane aplikacje, aby przeanalizować bazy danych;
– trader kryptowalut, który zajmuje się kupnem i sprzedażą kryptowalut.

Specjalistów brakuje również w takich branżach jak budownictwo i przemysł, gastronomia, służba zdrowia, usługi medyczne, transport. Poszukiwani będą pracownicy na rynku telekomunikacyjnym, ale także na rynkach związanych z biotechnologią, nanotechnologią czy energetyką.

Dlaczego warto wybrać branżę OZE?

Zmiany w energetyce związane z przechodzeniem na zieloną energię mają wpływ także na rynek pracy choćby w zakresie sektora wydobywczego czy górnictwa. W związku ze zmianami popyt na specjalistów w sektorach OZE będzie wzrastało. Z jednej strony zielona energia przyczyni się do uwolnienia sporych zasobów pracy, głównie w sektorze wydobywczym oraz miejscach opartych na produkcji energii z węgla. Rozwój branży OZE będzie potrzebował, z drugiej strony, nowych zawodów i specjalnych umiejętności oraz wiedzy, w wyniku czego szkolenia z OZE będą nieodłącznym elementem tej branży.

Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się projektowaniem oraz montażem paneli fotowoltaicznych. Jednak potrzeby będą wzrastały wraz z pojawieniem się farm wiatrowych na morzu i lądzie. Praca w OZE to nowość na rynku pracy i o jej kierunku rozwoju zdecydują stanowione prawo jak i środki przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii. Branża OZE rozwija się w wielu kierunkach. 

najnowsze

zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj