spot_img
Strona głównaBiznesInflacja - czym jest i jakie są jej przyczyny?

Inflacja – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Na pewno każdy zauważył, iż od kilku lat mamy bardzo duży wzrost cen i to praktycznie wszystkich produktów. Nie chodzi tylko o branżę spożywczą, ale także przemysłową, budowlaną itp. Można zauważyć, iż za tą samą kwotę co wydaliśmy dwa lub trzy lata temu, obecnie kupimy znacznie mniej produktów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko na temat inflacji i jak to wygląda obecnie w Polsce. Dlatego też, jeśli kogoś interesuje ta tematyka, to powinien zapoznać się z tekstem. Być może kogoś treść bardzo zaciekawi.

Czym jest inflacja?

Nie każdy na pewno wie, ale inflacja to nic innego jak wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Inaczej mówiąc pieniądz traci na wartości, gdyż obecnie za tę samą kwotę możemy kupić mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Jakie są przyczyny inflacji?

Warto dodać, iż według niektórych źródeł czynnikiem, który wywołał inflację jest znacznie wyższa cena surowców energetycznych. A co za tym idzie, wzrost cen może spowodować zwiększenie kosztów produkcji. To natomiast skutkuje tym, iż konsumenci płacą wyższe ceny.  

Według niektórych ekonomistów przyczynami inflacji są między innymi:

–  znaczne zwiększenie podaży pieniądza, oczywiście poprzez ich emisję za którą odpowiedzialny jest bank centralny;

–  zwiększenie popytu;

–  dość niezrównoważony budżet – w tym przypadku państwo wydaje więcej pieniędzy niż ma w rzeczywistości;

– wadliwa struktura gospodarki.

Jak wygląda poziom inflacji w Polsce?

Na pewno wiele osób zastanawia się, jak sytuacja wygląda w Polsce, jeśli chodzi o inflację. A no tak, iż ceny nadal rosną i to w dość szybkim tempie. Można zauważyć, iż w styczniu 2022 roku jej poziom wyniósł 9,4 proc. W lutym mogliśmy obserwować lekki spadek do 8,5 proc. Od marca to już wiadomo, ciągły wzrost. Według danych z września 2022 można zobaczyć, iż inflacja wyniosła już 17,2 proc. To jest naprawdę duży wzrost. Szczególnie, gdy porównamy sobie dane z 2019 i 2020 roku.

Jak widać inflacja jest bardzo znanym zjawiskiem, no i nieuniknionym.

najnowsze

zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj