spot_img
Strona głównaDomJaką choinkę wybrać na święta do naszego domu? - polecane rodzaje iglaków

Jaką choinkę wybrać na święta do naszego domu? – polecane rodzaje iglaków

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Nieodłącznym symbolem świąt jest choinka. A skoro już mowa o choince, to także o corocznym dylemacie milionów ludzi, a mianowicie jakie drzewko będzie najlepszym wyborem. Od lat prym wśród drzewek bożonarodzeniowych wiodą świerk oraz jodła. To na ich zakup najczęściej się decydujemy i to one wnoszą do naszego domu iście świąteczną atmosferę. Ponadto możemy cieszyć się nimi cały rok, gdyż mogą w donicach zdobić  tarasy lub wsadzone do gruntu będą ozdobą ogrodu.

Dlaczego świerki i jodły?

Drzewka iglaste wyglądają pięknie zarówno z ozdobami świątecznymi, jak i bez. Same w sobie mają niepowtarzalny klimat i roztaczają w domu piękną leśną woń. Zarówno świerk, jak i jodła są drzewami z wiecznie zielonymi igłami.

Jaką choinkę wybrać na Święta?

Świerki

Świerki posiadają grube igły, w dotyku kłujące. Ułożenie gałęzi uzależnione jest od gatunku i może być zwisające, spiralne lub piramidalne.
Wśród drzewek bożonarodzeniowych króluje świerk pospolity. Przeważnie sprzedawany jest w formie ciętego drzewka, które należy ustawić na stojaku. Jednak drzewko (zwłaszcza bez korzeni) dość szybko gubi igły.
Świerk biały to mniejsze drzewko o kształcie piramidki. Wolno rośnie, ale jest bardzo atrakcyjne. Roztacza mocny, przyjemny zapach. Sprzedawane jest przeważnie w donicach.
Świerk syberyjski to eleganckie drzewko o smukłym pokroju.Igły ma jasnej barwy z niebieskim odcieniem. Z niepozornego i kompaktowego drzewka można wyhodować okaz na nawet 10 metrów.

Jodły

Jodły posiadają długie, płaskie i szarozielone igły. Piękne pachną i na pewno mają swój osobisty urok. Szyszki jodeł wyrastają do góry, co jest charakterystyczne dla tego gatunku. Drzewka te posiadają pokrój w zależności od odmiany. Może on być wąski, piramidalny bądź klasyczny.
Jodła kaukaska bardzo często pełni rolę drzewka świątecznego, jak również wykorzystuje się jej gałęzie do robienie stroików. Dlaczego ten gatunek cieszy się taki powodzeniem? Ze względu na piękny ciemnozielony, błyszczący kolor igieł. Ponadto gałęzie jodły kaukaskiej wyrastają w taki sposób z pnia, że w łatwy i efektowny sposób wiesza się na niej różnego rodzaju ozdoby. Jeśli drzewko jest cięte, to igły utrzymują się na nim stosunkowo długo. Doniczkowe po wsadzeniu w grunt może z czasem osiągnąć wysokość nawet 20 metrów.
Jodła szlachetna także cieszy się powodzeniem. Ma bardzo intensywny, piękny zapach, który roznosi się po całym domu. Ma spore, grube, ale miękkie igły o niebieskawym odcieniu.

Jodła koreańska charakteryzuje się ciemnoniebieskimi szyszkami, które są jej naturalną ozdobą. Posiada soczyście zielone igły, które od spodu mają srebrzysty nalot.

Podczas zakupu drzewka musimy brać pod uwagę głównie jego rozmiar, by miało ono wystarczająco miejsca w domu. Jeśli kupujemy drzewko w donicy to ważne, aby była ona na tyle duża, że wystarczy podczas jego przyrostu. Koniecznie należy sprawdzić, czy drzewko jest zdrowe (bez mszyc lub chorób grzybiczych). Polecamy skorzystać z usług sklepu z choinkami w celu doboru odpowiedniego drzewka świątecznego.

najnowsze

zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj