spot_img
Strona głównaPracaPraca jako prawnik - kim jest i ile można zarobić?

Praca jako prawnik – kim jest i ile można zarobić?

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby odnosić sukcesów w karierze zawodowej. Dlatego też warto czasami wybrać kierunek, który daje nam taką możliwość. Musi być przyszłościowy. Do takich zawodów zdecydowanie można zaliczyć pracę jako prawnik. Jest to dobrze płatny zawód, jednak dość ciężki do zdobycia. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko co dotyczy tego zawodu, czyli kim jest, czym się zajmuje ile można zarobić itp. Jeśli kogoś interesuje ten zawód, to powinien zapoznać się z treścią tekstu. Być może treść okaże się inspirująca.

Kim jest prawnik i jak nim zostać?

Wiele osób uważa, że mianem prawnika określa się tylko jedną osobę. Jednak to jest dość błędne myślenie. Otóż warto dodać, iż jest to pojęcie bardzo szerokie i obejmuje przedstawicieli kilku zawodów. Jednak każdy ma styczność z prawem. Chodzi o zawody takie jak: adwokat, sędzia, radca prawny, czy również komornik.  Ponadto trzeba zaznaczyć, iż jeśli chcemy nim zostać musimy przede wszystkim zdobyć wykształcenie prawnicze, konkretnie tytuł magistra prawa. Trzeba zaznaczyć, iż studia prawnicze trwają 5 lat, ale to nie koniec nauki, bowiem po nich kandydata czeka jeszcze aplikacja. I to na tym etapie każda osoba określa na jaką aplikację chce iść. Ważne jest to, iż jeśli chcemy mieć aplikację, musimy wiedzieć, iż jest ona płatna. Ile, to zależy od rodzaju aplikacji. Każda aplikacja jest inna. Otóż:

– 1 rok legislacyjna i kuratorska,

– 2 lata komornicza,

– 3 lata: adwokacka, radcowska, sędziowska, prokuratorska, rzecznikowska,

– 3,5 roku: notarialna.

Niestety aplikacja jest traktowana jak staż. Dlatego można zarobić bardzo mało albo w ogóle. Dodatkowo aplikacja może kosztować nawet około 7 tys. złotych. To ile zarabia prawnik zależy między innymi od wybranego zawodu oraz od miejscowości, w jakiej zamierzamy pracować. Można pracować u kogoś albo założyć własną kancelarię w przypadku notariusza, komornika czy adwokata.

Jak widać zostanie prawnikiem nie jest takie proste. Wymaga dużo pracy i naszego poświęcenia.

najnowsze

zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj